S ciljem unaprjeđenja mentalnog zdravlja osoba s mišićnom distrofijom (MD) u Gradu Zagrebu djelovanjem na životne navike osoba MD i rizične čimbenike mentalnog zdravlja, od svibnja do prosinca 2023. SDDH je proveo edukacijski ciklus predavanja i radionica s temama od značaja za mentalno zdravlje.
U završnici edukacijskog ciklusa, od 20. do 22. prosinca 2023., su održane posljednje, četvrta online i četvrta uživo edukacija i radionica koje su pobudile veliki interes osoba s MD, članova njihovih obitelji iz Zagreba, ali i šire preko udruga članica SDDH te Zajednice saveza osoba s invaliditetom čija je SDDH članica.
Predavanje i praktične vježbe održala je Dragana Budimir, psihologinja SDDH.
„Moć humora i dobrobit za mentalno zdravlje“ bila je tema posljednje edukacije uživo, a predstavljena je definicija humora, zanimljivosti istraživanja humora u psihologiji, univerzalnost humora i smijeha, njegove bitne komponente i oblici, ali i uloga humora u brojnim „ozbiljnim”, društvenim, emocionalnim i kognitivnim funkcijama. Kroz zanimljive primjere radionice sudionici su uviđali moć humora i dobrobiti koje ima za mentalno zdravlje, posebno u suočavanju s emocionalnim konfliktima ili vanjskim stresorima te na koji način humor omogućuje bolje sagledavanje i pristup aktivnijem rješavanju situacije u kojoj se pojedinac nalazi. Prigodno predblagdanskom veselju u završnom dijelu uz viceve i pošalice podsjetili smo se koliko je važno ne zaboraviti se smijati i međusobno nasmijavati!
Završna online edukacija bila je posebno posvećena mentalnom zdravlju žena. U uvodnom dijelu sudionicima je predstavljeno razmatranje zdravlja žena u svjetlu zdravstvenih politika i javnoga zdravstva te globalnog poziva na donošenje definicija zdravlja žena koje su šire od reproduktivnog i majčinskog, uključujući mentalno i fizičko zdravlje tijekom cijelog ciklusa života žene.
Predstavljena je uloga roda i spola u mentalnom zdravlju te važnost uključivanja rodne perspektive u pitanja mentalnog zdravlja. Uvid u mentalno zdravlje žene pružen je sagledavanjem slike tijekom njenog životnog vijeka kroz dvostruki pristup koji uključuje postojanje problema s mentalnim zdravljem koji se pojavljuju samo kod žena i postojanje problema s mentalnim zdravljem oba spola koji različito utječu na žene.
Tako su za izazove mentalnog zdravlja u ranom djetinjstvu predstavljeni poremećaji povezani s nedostatkom pažnje – ADHD, za izazove u adolescenciji depresija, anksioznost i poremećaji prehrane, zatim problemi mentalnog zdravlja žena povezani s reproduktivnošću, uz naglasak na menopauzu, dok je za stariju odraslu dob kao izazov mentalnog zdravlja predstavljena demencija.


Zaključno, sudionici su iskazali osobito zadovoljstvo uključivanjem u projektne aktivnosti, odabirom tema ciklusa edukacija, korisnim i praktičnim savjetima te vježbama. Sadržaji svih predavanja i radionica su objedinjeni u edukativnu brošuru „Hit je bit’ mentalno fit“ kao važan rezultat projekta za daljnju diseminaciju. Provedbom projekta značajno je odgovoreno na potrebe za pružanjem podrške osobama s MD za ublažavanje postojećih teškoća povezanih s mentalnim zdravljem te prevenciju nastajanja novih, ali i potvrđeno da ovakva podrška treba kontinuitet, razvoj i daljnje unapređenje.
Projekt „Hit je bit’ mentalno fit“ financiran je iz proračuna Grada Zagreba, a odobren u okviru Javnog natječaja za financiranje programa i projekata udruga iz područja zaštite zdravlja iz Proračuna Grada Zagreba za 2023.
.gif)